Рейтинги українських банків залежать від зусиль влади

Прийняття постанови НБУ N319 від 11 жовтня 2008 року, яка запроваджує обмеження на активні операції банків та дострокове вилучення депозитів, є одним із необхідних кроків для стабілізації банківської системи України. Водночас рейтингове агентство “Кредит-Рейтинг” вважає, що потрібні подальші скоординовані дії з боку Президента, уряду та Національного банку України щодо розробки та реалізації стратегії виходу із фінансової кризи.

Як повідомили ЛІГАБізнесІнформ в агентстві, особливість поточної ситуації полягає в тому, що вплив фінансової кризи схильні до всіх банківських установ країни, включаючи великі системні банки. Програма розвитку таких банків будувалася на активному використанні позикових коштів, які залучалися за кордоном, та на можливості подальшого рефінансування подібних позик.

“До кінця 2008 року українським банкам необхідно погасити близько $1 млрд. синдикованих кредитів, залучених у другій половині 2007 року, а також євробондів. Найбільше боргове навантаження мають “Укрсоцбанк” – $250 млн., “Райффайзен Банк Аваль” – $200 млн., банк “Надра” – 130 млн. грн. (і додатково $100 млн. за євробондами). Ще дев’ятьма банками було залучено суми до $100 млн.”, – зазначають у “Кредит-рейтингу”.

За даними агентства, криза ліквідності на світових фінансових ринках призвела до мінімізації можливості заміщення таких кредитів. Водночас розпочалося виведення іноземного капіталу з України. Внаслідок цього виник дефіцит валютних коштів. У ситуації, що склалася, банки змушені скорочувати активні операції з метою акумулювання коштів.

“Спостерігається скорочення довгострокового кредитування економіки, зростання відсоткових ставок, а також зменшення лімітів кредитування між самими банками. Банківська система стає вразливою до наслідків погіршення ринкової кон’юнктури в умовах економічного спаду (насамперед у секторах будівництва та нерухомості). На цьому фоні загострюються проблеми, пов’язані з якістю банківських активів, оскільки досі високі темпи зростання активних операцій дозволяли утримувати частку проблемних кредитів на прийнятному рівні”, – йдеться в повідомленні.

Рейтингове агентство зазначає, що негативна ситуація, яка склалася зараз на фінансовому ринку, може продовжувати погіршуватися. Передумовами для цього можуть стати: зниження темпів економічного зростання країни, збереження кризових явищ у низці базових галузей економіки, подальше погіршення якості активів банків та невисокий рівень ризик-менеджменту, необхідність погашення значних обсягів зобов’язань щодо синдикованих кредитів та євробондів у 2009 році ($2,4 млрд.).

“Додатковим ризик-фактором є політична невизначеність, відсутність постійно діючого законодавчого органу. Проведення позачергових виборів та нестабільність на валютному ринку може підірвати довіру вкладників до банківської системи та спровокувати відтік коштів, а в нинішніх умовах світової кризи це може звернутися до фінансових потрясінь”, – вважають в агенції.

З метою покращення ліквідності банківської системи за умов загострення ситуації на світових фінансових ринках Національний банк України з 27 жовтня 2008 року скасовує обмеження ставок на залучення зовнішніх запозичень терміном на 1 рік банками-резидентами, встановивши ставку на рівні LIBOR+11% річних, а для довгострокових запозичень обмеження буде знято повністю.

“Скасування цінового обмеження не викличе приплив іноземного капіталу, але все ж таки дозволить деяким банкам, більшою мірою банкам з іноземним капіталом, рефінансувати раніше отримані кредити за ринковою вартістю, а українські банки будуть змушені шукати допомоги у НБУ. При цьому Національний банк України протягом 1-8 жовтня надав українським банкам рефінансування майже на 6,5 млрд.грн., а також почав активніше проводити інтервенції на валютному ринку”, – йдеться у повідомленні.

Рейтингове агентство “Кредит-Рейтинг” досі не виробляло зниження кредитних рейтингів банків у зв’язку з кризовими явищами. “Дальша зміна кредитних рейтингів банківських установ значною мірою залежить як від ефективності зусиль Національного банку.