ПриватБанк став державним санатором

Невеликий Європейський банк розвитку та заощаджень (ЄБРС) не зміг залучити іноземного інвестора, тож 75% його акцій купив ПриватБанк.

Нацбанк виділив на відновлення фінансової ситуації в ЄБРС стабілізаційний кредит у розмірі 200 млн. грн. У ПриватБанку повідомили, що купівля обійшлася в 1 грн, а після санації банку мають намір продати його за $500 млн. Банкіри прогнозують, що через кризу ліквідності цього року може статися ще п’ять-сім аналогічних поглинань.

Президент ЄБРС Євген Корніков мав 10 лютого підписати у Дубаї (ОАЕ) договір на отримання кредиту від Dubai Financial Group з подальшою передачею інвесторам 51% акцій банку. Вже в понеділок Корніков, як розповіли у банку, мав разом із представниками Dubai Financial Group прибути до Нацбанку для узгодження цієї угоди. Але у НБУ йому довелося підписати інший договір.

Вчора вранці ПриватБанк оголосив про купівлю 75%+1 акції ЄБРС. В офіційному повідомленні Нацбанку наголошується, що ця угода стала першим випадком нового механізму санації проблемного банку, якому регулятор “визначає” стратегічного інвестора. У рамках санації Нацбанк виділив ЄБРС стабілізаційний кредит на невизначений термін у розмірі 200 млн грн, щоб ПриватБанк не відволікав свої оборотні кошти на оздоровлення банку, який зіткнувся з проблемою відтоку вкладників.

Як заявило одне з високопоставлених джерел у НБУ, власники ЄБРС переконали передати акції саме ПриватБанку: “В Україні є люди, яких акціонери ЄБРС дуже “дістали”, і ті вимагали перестати тягнути час і повернути борги, тому ми й віддали установу ПриватБанку”. Неофіційно в ПриватБанку розповіли, що, оскільки ЄБРС був ним “нав’язаний”, не йшлося про купівлю банку за ринковою ціною. “Нам проект обійшовся в 1 грн, тому що нас попросили увійти в цей банк”, – заявило джерело в керівництві ПриватБанку.

За даними Асоціації українських банків, на 1 січня 2008 року ЄБРС посідав серед українських банків 85-е місце за активами (670,85 млн грн) та 74-е за капіталом (133,37 млн ​​грн). Його найбільшим акціонером був Євген Корніков (38,81%).

Втім, новий актив для ПриватБанку – вигідне придбання. “Ми цей банк реанімуємо. Завдяки тому, що має близько 3 тис. працюючих точок, отримаємо хороший інструмент для розвитку свого бізнесу в Криму, – каже генеральний заступник голови правління ПриватБанку Юрій Пікуш. – Банк отримає від НБУ істотну суму, яка допоможе вирішити все його проблеми, і протягом року ми виведемо його на рівень рентабельності.

У ЄБРС розповіли, що їхнє нинішнє керівництво вже вчора було знижено у статусі та усунуто від видачі кредитів, а головою правління призначено колишнього заступника директора розрахункового центру ПриватБанку Віктора Дергуна. При цьому ПриватБанк, який має досвід санації проблемних установ (2007 року він узяв на санацію Український кредитний банк, перейменований на “Акцент-банк”), має намір через три роки продати ЄБРС. “Ми могли б продати його і швидше – до кінця року, за $100 млн, але хочемо продати за $500 млн. І ми це зробимо”, – сказало джерело в ПриватБанку, додавши, що інвесторам ЄБРС буде запропоновано разом з Акцент-банком за $1 млрд.

Банкіри рішення НБУ не здивувалися. “Хто як не ПриватБанк входить у коридори влади і може врегулювати конфліктні питання?” – зазначає голова наглядової ради банку НРБ В’ячеслав Юткін. “У ПриватБанку є багато керівників, які раніше працювали в Нацбанку і зараз тепло дружать з чиновниками НБУ вищого рангу, користуючись зв’язками для вирішення низки питань, – сказав менеджер одного з найбільших банків. – Так як ПриватБанк шукав відповідний об’єкт поглинання, то добрий варіант був запропонований саме їм”.

Банкіри вважають, що в 2008 році може відбутися ще кілька таких угод. “Тенденція до злиття та поглинання, безумовно, набиратиме темпи цього року, особливо після набрання чинності постановою про зміну нормативу адекватності капіталу та у зв’язку з кризою ліквідності, – вважає В’ячеслав Юткін. – Це лише перша ластівка.

Є ще 15-20 банків, які можуть укрупнюватися за рахунок поглинання дрібних банків, і я впевнений, що ми станемо свідками ще п’яти-семи подібних випадків”. Голова правління Альфа-банку Андрій Волков каже: “Нас також може зацікавити санація банку, якщо у його хороша мережа чи добре поставлений картковий бізнес”.