Наразі на українських банківських форумах повним ходом йде обговорення можливого банкрутства кількох найбільших банків України. Поки що підтверджені труднощі має лише “Промінвестбанк”, хоча і його проблеми можна списати на спробу рейдерського захоплення. Але саме його труднощі і стали тим камінчиком, який загрожує обрушити всю банківську систему України.
Усі інші українські банки заспокоюють своїх клієнтів, стверджуючи, що причин для паніки немає. Але щоб там не говорили банкіри, багато українців схильні піддаватися спільній істерії – багато хто достроково закриває свої депозитні рахунки, сподіваючись перечекати кризу. Та й деякі підприємці стикаються зараз з тим, що партнери відмовляються платити за рахунками, які відкриті в “проблемних” на їхній погляд банках.
Підлили “олії у вогонь” і самі банки, які звернулися до НБУ з проханням надати довгострокові кредити. В результаті за два останні дні НБУ виділив на підтримку ліквідності банків понад 3,5 мільярда гривень.
А перебої з готівкою у кількох великих вітчизняних банків не додають спокою клієнтам. В одних банків перебої з готівкою у банкоматах та відділеннях, інші повністю призупинили видачу кредитів. Основна причина, як стверджують самі банкіри, – небачений попит населення на готівку.
Днями брак гривні відчував банк “Надра”. Більшість банкоматів у центрі Києва були “на мілині”, а в деяких відділеннях видавали не більше тисячі гривень. “Якщо ви клієнт нашого банку, то тисячу гривень ми вам видамо, але не більше. Якщо хочете, можете поїздити містом, пошукати гроші в банкоматах. Але попереджаю: кожен другий – порожній. Люди зараз масово гроші з рахунків знімають, тож у нас перебої з готівкою”, – каже співробітниця одного із центральних відділень банку “Надра”.
Також банку “Надра” у листопаді необхідно повернути 230 мільйонів доларів залучених кредитів. Але поки що в банку налаштовані оптимістично і навіть пропонують інвесторам достроково погасити євробонди на суму 100 млн. доларів США в жовтні 2008 року.
Ігор Гіленко, президент “Надра Банку”, зазначив: “Наразі кошти для погашення євробондів акумульовані повністю. Дострокове погашення нами євробондів не лише підкреслює надійність “Надра Банку”, а й сприяє підвищенню довіри з боку інвесторів до банківської системи України загалом” .
Подібних проблем поки немає інший великий банк – “Укрсоцбанк”, але й він має певні труднощі. 94% акцій банку належать італійському UniCredit, який у свою чергу втратив 25% своєї вартості.
Ми не віримо, що нас торкнеться ця проблема. Італійська система відрізняється від систем інших країн, де витрати маленьких сімей перевищили розумні заходи. – гарантія кожної сім’ї Наші банки видавали позички клієнтам для того, щоб вони могли їх віддати.Все було зовсім по-іншому, ніж в інших країнах (де банки видавали стільки грошей, скільки клієнти могли взяти). не дозволить чуткам і домислам зруйнувати нашу банківську систему та завдати шкоди нашим вкладникам.” Заявив прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі.
Незважаючи на його запевнення, третій день поспіль найбільший банк країни UniCredit падає на біржі. За дві сесії його акції впали на 25%. Заборона торгівлі за короткими позиціями дещо загальмувала падіння, але не відновила довіри до системи загалом. Також триває швидке знімання депозитів клієнтами.
І це на тлі того, що в Україні Укрсоцбанк є найбільшим боржником. Вже у грудні цього року йому потрібно повернути кредитів на 250 мільйонів доларів. Перспектива швидкого повернення чверті мільярда доларів голову правління банку не лякає. “Якщо кредитори погодяться рефінансувати (перекредитувати) борг, то ми підемо на це. Хоча, я думаю, що нова позика буде мінімум удвічі дорожчою (цей кредит “Укрсоцбанк” узяв під Libor +1,6%). Але якщо скажуть виплачувати весь борг, то це теж не смертельно – ми зможемо його виплатити. У нас десь мільярд доларів вільного ліміту на зовнішнє фінансування”, – пояснює Борис Тимонькін.
10 жовтня, після зустрічі українські банкіри попросили ЗМІ не нагнітати паніку та сподіваються на адекватне та виважене висвітлення засобами масової інформації фінансово-економічної ситуації. У ході зустрічі із президентом банкіри зазначили, що зі ЗМІ необхідно більше працювати, давати пояснення.